Kişisel Finansal Planlama Kariyeri Nasıl Yapılır?

finansal planlama kariyeri

Bu yazıyı özellikle finansal planlamada kariyer yapmak isteyenler için hazırladık. Bildiğiniz gibi bir şirkette veya kendi başınıza çalışabileceğiniz bazı kariyer imkanları bulunmaktadır. Finansal planlama bunlardan biridir.

Evet, bağımsız bir finansal planlayıcı olarak çalışabilir ve iyi para kazanabilirsiniz.

Finansal planlama ve analiz kariyeri hakkında detaylar:

Söz konusu iş, finansal planlayıcı, finansal danışman, portföy yöneticisi ve kişisel finansal danışman tabirleri de dahil olmak üzere birçok şekilde adlandırılır ancak nadiren bilinir ve gerçekte “Finansal Ürünler Satışı” olarak adlandırılır.

Finansal planlama (financial planning) uzmanları, bireylerin ve yatırımcıların tüm mali işlemlerini bir araya getirmelerine, finansal problemleri çözmelerine ve kişisel finansal hedeflerine ve stratejilerine ulaşmak için bir plan hazırlamalarına yardımcı olarak benzersiz nitelikli kişilerdir.

Finansal Planlayıcının İş Sorumlulukları

Bir finansal planlayıcı bireylerin kişisel finansal amaç ve stratejilerini belirlemelerine yardımcı olur. Bir planlayıcı olarak, yatırımcıların karar vermesinde ve yatırımların, sigortaların ve diğer finansal ürünlerin en iyi biçimde seçiminde yardımcı olmalısınız. Bir finansal planlamacının görevi  emlak planlaması ve bir ev satın almak, çocukların eğitimi, düğünleri, emeklilik gibi önemli harcamaların zamanlamasına yardımcı olan farklı yatırım türleri hakkında insanları bilgilendirmektir. tıbbi harcamalar, vs.

Kişisel Finans Planlamacılar Tarafından Yapılacak Görevler:

Müşterilerin planlarla ilgili takiplerini yapın, başarılarını takip edin ve yatırım portföyünde gerekli olan değişiklikler hakkında onlara bilgi verin.

Müşterilere emlak yönetimi, vergi iadeleri, plan bütçeleri veya diğer mali görevlerle yardımcı olun.

Mali hedeflere ulaşmak için hedef belirleme ve strateji de dahil olmak üzere mali öz-analiz yoluyla müşterilere rehberlik edin ve tavsiyelerde bulunun.

Kısacası, planlayıcı müşterilere kişisel bütçe hazırlama, harcamaları kontrol etme ve zenginlik yaratma konusunda tavsiyeler vermelidir.

Finansal Planlayıcının  Kişilik Özellikleri / Becerileri

Başarılı bir finansal planlayıcı olmak istiyorsanız, açık ve ikna edici olmalı ve müşteri tabanını kurmak için satış yeteneği sahip olmalısınız.

Bu hizmetlere ihtiyaç duyan ve bir müşteri tabanını kuran müşterilerin bulunması, bir finansal planlayıcı olarak başarılı olmak için çok önemlidir, çünkü memnun müşterilerin tavsiyesi, yeni işlerin inşası ve genişlemesi için önemli bir kaynaktır.

Makale yazarak, seminer veya konferanslar vererek, sosyal ya da iş bağlantılarıyla yeni müşteriler bulabilirsiniz. Birçok başarılı finansal planlamacının, muhasebeci, denetçi, sigorta satıcısı, avukat veya menkul kıymetler, emtia ve finansal hizmetler satış acentası gibi ilgili bir meslekte çalıştıktan sonra bu alana girmesinin nedenlerinden biri de, geniş ve aktif bir sosyal ağa sahip olmaktır.

Çalışma Programı

İşe ve müşterilere dayalı olarak yarı zamanlı veya tam zamanlı bir finansal planlayıcı / finansal danışman olarak çalışabilirsiniz. Çoğu zaman, müşterinin toplantı zamanı temel alınarak günde en az 10-12 saat ulaşılabilir olmanız gerekir. Normalde, finansal planlamacılar haftada 40-50 saat çalışmaktadır.

Finansal Plancılar / Danışmanlar Nerede Çalışıyor?

Tüm finansal planlamacıların yarısından fazlası, menkul kıymetler ve emtia brokerleri, bankalar, sigorta taşıyıcıları ve finansal yatırım firmaları da dahil olmak üzere finans ve sigorta şirketleri için çalışmaktadır.

Bununla birlikte, on kişisel finansal danışmandan dördü serbest meslek sahibi olup, kentsel alanlarda genellikle küçük yatırım danışmanlığı firmalarında faaliyet göstermektedir.

Kazançlar

Bağımsız bir finansal planlayıcı olarak çalışıyorsanız, müşteriniz tarafından yapılan yatırımla ilgili olarak belirli bir oranda ücret alabilirsiniz. İkinci olarak, saatlik danışmanlık ücretleri de kazanabilirsiniz.

Kişisel Finans Planlamasını kariyeriniz olarak seçmenin başlıca yararlarından bazıları şunlar olabilir:

Yüksek gelir potansiyeli : Dünyanın dört bir yanından gelen insanların, birlikte finanse etmeye ve geleceği planlamaya çalıştıkları bir dönemde büyük fark yaratabilirsiniz.

Dinamik ve saygın bir meslek :  Müşterilerinizin sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılama konusunda uzun süreli çalışma imkanı elde edebilirsiniz.

İnsanlara vadeli işlemlerini planlamada yardımcı olmaktan gelen memnuniyet: Bir finansal planlayıcı olarak, bir antrenör ve sorun çözücü olarak müşterilerinize gerçekten kişiselleştirilmiş tavsiye ve hizmetler sağlayabilir ve yüksek düzeyde finansal planlama ve profesyonellik düzeyine ulaşabilirsiniz.

Değerli uzmanlığa sahip bir finansal planlayıcı olarak kişisel memnuniyetinizi ve finansal kazanç beklentilerinizi yükseltebilirsiniz.

Finansal planlama kariyeri, finansal planlama faaliyetlerine iyi bir talep olduğu için mükemmel bir kariyerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir