Kişisel Finans Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun vadede bütçe anlamında rahat etmek için, belirli konulara önem vermek gerekir. Kişisel finans analizi olarak geçen bütçeleme teknikleri, ister amatör ister profesyonel herkesin dikkat etmesi gereken konuların başında gelir. Birikimlerden yatırım ve tasarruf yapmak da, bu analiz yeteneği sayesinde daha iyi bir noktaya gelecektir. Özellikle kişisel finansal analizinde sorun yaşayan bireyler, ekonomilerinde açık vererek giderek kötü bir noktaya sürüklenirler. Özellikle borç batağına giren bu bireyler, aynı zamanda bankaların da borç vermek istemediği kişiler arasına gireceklerdir. Emeklilik planları kuran ve daha çok para kazanmak isteyen bireyler, bu yüzden kişisel bütçeleme cetvelleri oluşturmalıdırlar. Daha iyi bir geleceğin harika adımları, erken zamanlarda başlamalıdır. Sonrasında ise zaten düzenli ve kararlı kişiler, başarılı sırasıyla elde edeceklerdir. Kriterlere dikkat edilmesi sayesinde, artık bireylerin daha mutlu olmalarının önünde bir engel kalmayacaktır.

Borçların Ödenmesi

Bir planlama içerisinde olacak bireylerin öncelikle yapması gereken adım, başkalarına ve bankalara olan borçlarını ödemesinden başlar. Çünkü ileri tarihe atılan ve ertelenen bütün hamleler, uzun vadede kötü sonuçlara yol açacaktır. Özellikle finansal planlamanın daha başarılı olması için, borçların ödenmesine ekstra özen göstermek önemlidir.

Gelirden Az Gider Dengesi

Finansal istikrar konusunun en önemli hamlelerinden bir tanesi, düzenli bir gelirin her zaman giderden fazla olmasıdır. Bunun için de harcamalara dikkat etmek ve doğru seçeneklerde para harcamak önemlidir. Aynı zamanda gelirden az gider olması, uzun vadede tasarrufların artmasına ve yatırım imkanlarının doğmasına da yardımcı olacaktır. Borcu biten ve geliri giderinden daha fazla olan bireyler, ekonomik anlamda uzun vadede kesinlikle başarıya giden yoldan kendi paylarına düşenleri alacaklardır.

İhtiyaçların Belirlenmesi

Her insanın gönlünde, globalleşen dünyanın bütün eşyalarını ve ürünlerini satın alma isteği yatar. Fakat bilinçsiz bir şekilde yapılan alışveriş ve harcamalar ise aslında finansal istikrarın sağlanmasındaki en büyük düşmandır. Bakıldığı zaman, bu yüzden ihtiyaç listesindeki sıralamanın en iyi şekilde yapılması gerekir. Böylece hem ihtiyaçlar giderilmiş olacak, hem de bütçe anlamında büyük zorluklar yaşanmayacaktır.

Kişisel Finans Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler” için 2 yorum

 • 3 Ağustos 2020 tarihinde, saat 15:14
  Permalink

  Teşekkürler. Çok faydalı bir makale olmuş. Daha sık yazsanız keşke.

  Yanıtla
 • 27 Ağustos 2020 tarihinde, saat 06:19
  Permalink

  Çok önemli hususlar. Şahsen kendim için önemli birkaç nokta çıkardım.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir