Finans Alanında İş Bulma İpuçları -2

finans kariyeri

Makalemizin bu ikinci kısmında finans alanında bir iş sahibi olabilmek için son 4 ipucunu bulacaksınız. Makalenin ilk kısmı için TIKLAYIN.

5- Kurumsal Finans Alanının Kariyerinizin İçin En İyi Alan Olup Olmadığına Karar Verin

Bir bankada ya da küçük bir şirkette çalışmaktan veya kendi işini kurmaktan başka, şirket ortamını da seçebilirsiniz.

6- Finans Alanındaki Kazançların Size Uygun Olup Olmadığını İnceleyin

Artık sizin için kazanacağınız paraya bakmanın zamanı geldiği için, finansal alanda en çok kazandıran işleri aşağıda listeledik.

Yukarıda belirtildiği gibi finansal analiz, en zor işlerden biridir. Onlar sadece en iyisini kiralar, saatler uzun, işler zor, ama parası harikadır.

Hesap yöneticisi, portföyünde bulunan tüm hesapların iyi çalışıp çalışmadığını denetler.

Bankalar genellikle müşterilerine finansal kararlar konusunda kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlamak için risk yönetimi hizmeti sunmaktan hoşlanıyorlar. Bunu yapmak için, bu riskleri ölçmek, yönetmek ve hafifletmek için teknolojiye çok şey yatırıyorlar. Fakat aynı zamanda risk yönetimi analizini yürüten insanlara da çok yatırım yapıyorlar. Bu nedenle maaşlar yüksektir.

7- Ağ Kurma ve Doğru Bankayı Bulma İpuçları

Finansal sosyal ağlar bir işi finanse etmek için büyük bir rol oynamaktadır.  Ailenizde, arkadaşlarınızda veya meslektaşlarınızın finans dünyasıyla bir bağlantısı varsa, bunları ana bağlantınız olarak kullanın. Ayrıca üniversitedeki hocalarınızdan da yardım ve bağlantı istemekten çekinmeyin. Ayrıca, bir akıl hocası da edinebilirsiniz.  Finansal sektörde deneyime sahip olduğu müddetçe herkes olabilir.

Kampüs içi faaliyetlere ve kampüs dışı kariyer fuarlarına katılın. Üniversitenizi başka yollarla da kullanabilirsiniz. Sekreterler ve profesörler, şimdi hedeflediğiniz şirketler için çalışan eski mezunların iletişim bilgilerini vererek size yardımcı olabilirler. Onları arayın ya da detaylı bir e-posta gönderin. Aynı zamanda X üniversitesinde bir öğrenci olduğunuzu ve şirketinde çalışmak istediğini belirtin. İyi notlarınızı, başarılarınızı ve finans ile ilgili ders dışı etkinliklerinizi ayrıntılandırın.

Eğer size staj veya çalıştıkları şirkette bir pozisyon vererek size yardımcı olamazlarsa, bağları koparmayın. Onlarla konuşmaya devam edin ve onlardan düzenli olarak tavsiye isteyin. Sizin için en uygun banka veya şirkete karar vermenize yardımcı olabilirler.

8- Mülakat İçin İpuçları
Yukarıdaki tüm adımları ve ipuçlarını izlediğinizi farz edersek, şimdi muhtemel bir bankayla mülakat aşamasındasınızdır.  Peki tam olarak ne yapmalısınız?

Akıllıca giyinin.  Klasik ve sizi zarifçe tamamlayan, iyi tasarlanmış bir kıyafet giyin.

Birkaç iyi taslak hazırlamaya ve akıllı soru sormaya dikkat edin. Bu yaklaşım görüşmeyi yapan kişiyi neden bahsettiğinizi bildiğinize inandıracaktır.

Aşırı ciddi olmayın. Gerçekten de mümkün olduğunca sakin olmalısınız ama soğuk olmamalısınız. Bir sebep ve uygun bir an varsa, küçük bir şaka yapabilir, güler ya da gülünebilirsiniz. Başvurduğunuz kurumun müşterileri ile de insani etkileşime girebilecek bir kişi arıyor olduklarını unutmayın.

Hobileriniz ve tutkularınız hakkında da konuşmayı unutmayın. Onların tiyatro, müzik, spor, sanat, tasarım, mimari, peyzaj veya seyahat gibi pek çok farklı konuda olabilir. Buradaki fikir, kendinizi çok ilginç biri olarak sunmaktır. Bir müşteriyle görüşmek isterseniz, bu düzeyde sosyal etkileşimi halledebileceğinizi bilmeleri gerekir.

Başarılarınızı ne kadar çok sunmak istediğinize bakılmaksızın, övünmeyin ve gösteriş yapma noktasında bulunmayın.

Acele etmeyin. Görüşme iki saat de sürerse konsantrasyonunuzu kaybetmeyin.  Şu anda sizin için en önemli şey bu olmalı.

Neden bu şirketti seçtiniz? Neden finansal dünyaya ilgi duyuyorsunuz? gibi klasik sorulara sıra dışı cevaplar vererek zeki, akıllı ve karizmatik bir kişi olduğunuzu gösterin.

Son söz olarak diyeceğimiz odur ki,  çok fazla tecrübeniz olmasa bile yine de inanılmaz bir özgeçmişe sahip olabileceğinizi unutmayın. Çok çalıştığınız ve yukarıdaki ipuçlarını uyguladığınız sürece, finans alanında çalışmaya hazırsınız demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir